Зидхајде (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидхајде
Грб на Зидхајде
Зидхајде (општина) во рамките на Германија
Зидхајде (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Месни единици 8
Градоначалник Аксел Фладер (ДХС)
Основни податоци
Површина 196,16 км2
Население 11.557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29303, 29320, 29345
Повик. бр. 05052, 05827
Портал www.gemeinde-suedheide.de
Местоположба на Зидхајде во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°50′0″N 10°09′0″E / 52.83333° СГШ; 10.15000° ИГД / 52.83333; 10.15000Координати: 52°50′0″N 10°09′0″E / 52.83333° СГШ; 10.15000° ИГД / 52.83333; 10.15000

Зидхајде (германски: Südheide) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Била именувана по блискиот истоимен ридски масив. Била создадена на 1 јануари 2015 година со спојување на поранешните општини Хермансбург и Унтерлис.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зидхајде се наоѓа во северниот дел на округот Целе, на север од Природниот парк Зидхајде. Обете главни места, Хермансбург на запад, и Унтерлис на исток, се оддалечени 16,5 километри. Хермансбург се наоѓа околу 29 километри северно од окружниот град Целе, додека Унтерлис се наоѓа околу 29 километри југозападно од Илцен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зидхајде е составена од следниве места: Бафен, Бекедорф, Боншторф, Хермансбург, Лутерло, Олдендорф, Унтерлис и Везен.[2]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Од север надесно општината се граничи со Фасберг, најсеверната општина на округот Целе, со Ајмке и Зудербург во округот Илцен, Ешеде и Берген во округот Целе и Вицендорф во округот Хајде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Ortschaften“. Gemeinde Südheide (германски). Municipality Südheide. Посетено на 14 април 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]