Ансбек

Координати: 52°36′39″N 10°17′26″E / 52.61083° СГШ; 10.29056° ИГД / 52.61083; 10.29056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ансбек
Фарма во Ансбек
Фарма во Ансбек
Фарма во Ансбек
Грб на Ансбек
Ансбек во рамките на Германија
Ансбек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Лахендорф
Градоначалник Улрих Кајзер (UL)
Основни податоци
Површина 20,59 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29353
Повик. бр. 05145
Портал www.lachendorf.de
Местоположба на Ансбек во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°36′39″N 10°17′26″E / 52.61083° СГШ; 10.29056° ИГД / 52.61083; 10.29056

Ансбек (германски: Ahnsbeck) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на јужниот крај од Линебуршкото Поле, околу 10 километри источно од окружниот град Целе.

Најголема соседна општина е Лахендорф. Историски, најголемо значење имало соседното место Беденбостел, поранешно седиште на судската и црковната власт.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото Ансбек првпат била споменато во XIII век под името „Алребекеса“ (Alrebekesa), што означува поплавна низина на потокот Алдер, кој е прикажан и на грбот на општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]