Вице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вице
Евангелистичката црква „Св. Михаил“ во Вице
Евангелистичката црква „Св. Михаил“ во Вице
Грб на Вице
Вице is located in Германија
Вице
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Месни единици 4
Градоначалник Волфганг Клусман
Основни податоци
Површина 62,94 км2
Надм. височина 32 м
Население 8.360 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29323
Повик. бр. 05146
Портал www.wietze.de
Местоположба на Вице во рамките на округот Целе
Карта
Координати 52°39′0″N 9°50′0″E / 52.65000° N; 9.83333° E / 52.65000; 9.83333Координати: 52°39′0″N 9°50′0″E / 52.65000° N; 9.83333° E / 52.65000; 9.83333

Вице (германски: Wietze) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Во местото се наоѓа германскиот музеј за нафта.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу 20 километри западно од окружниот град Целе, 40 километри северно од Хановер и 15 километри источно од Швармштет. Кон општината Вице припаѓаат местата Хорнбостел, Јеферсен и Викенберг.

Истоимената река кратко пред нејзиното устие во Алер поминува низ местото Вице.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]