Ајклинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајклинген
Амтсхоф Ајклинген
Амтсхоф Ајклинген
Грб на Ајклинген
Ајклинген is located in Германија
Ајклинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Флотведел
Месни единици 6
Градоначалник Јерн Шепелман (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,79 км2
Надм. височина 43 м
Население 3.275 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 144 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29358
Повик. бр. 05144, 05149
Местоположба на Ајклинген во рамките на округот Целе
Карта
Координати 52°33′0″N 10°11′0″E / 52.55000° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.55000; 10.18333Координати: 52°33′0″N 10°11′0″E / 52.55000° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.55000; 10.18333

Ајклинген (германски: Eicklingen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Околу 500 метри југозападно од местото тече реката Фузе, која ја дели општината од соседната Ватлинген.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон Ајклинген припаѓаат местата Клајн Ајклинген, Грос Ајклинген, Зандлинген, Шепелзе, Ној-Шепелзе и Пауламнсхафекост.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Во непосредна околина се наоѓаат Ватлинген, Винхаузен, Брекел и Нинхаген. Најблизок флекен е Ице (10 км). Најблиски големи градови се Целе (15 км), Бургдорф (20 км), Пајне (30 км), Гифхорн (30 км), Брауншвајг (45 км) и Хановер (45 км).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]