Лахендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лахендорф
Поглед на Лахендорф
Поглед на Лахендорф
Грб на Лахендорф
Лахендорф is located in Германија
Лахендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Лахендорф
Месни единици 4
Градоначалник Хартмут Остерман (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,23 км2
Надм. височина 49 м
Население 6.471 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 169 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29331
Повик. бр. 05145
Портал www.lachendorf.de
Местоположба на Лахендорф во рамките на округот Целе
Карта
Координати 52°37′0″N 10°15′0″E / 52.61667° N; 10.25000° E / 52.61667; 10.25000Координати: 52°37′0″N 10°15′0″E / 52.61667° N; 10.25000° E / 52.61667; 10.25000

Лахендорф (германски: Lachendorf) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри источно од окружниот град Целе.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на јужниот крај од Линебуршкото Поле (југоисточно од Целе).

Низ подрачјето на општината тече реката Лахте

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Лахендорф се состои од следниве четири места:

  • Бункенбург
  • Гокенхолц
  • Јарнзен
  • Лахендорф

Историја[уреди | уреди извор]

Во првите спомнување, Лахендорф е спомнат под името Лахтендорп (Lachtendorp), што означува село на реката Лахте. Во 1538 година, Ернст I, војвода на Брауншвајг-Линебург го избрал за воденица за хартија, што го означува почетокот на населбата и трговскиот развој. Во 1845 година, воденицата за хартија прераснала во фабрика, обезбедувајќи работа за многумина во оваа земјоделска област.[2]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лахендорф е збратимен со следниве општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Mußmann, Olaf: Papier, Pulver und sanfte Energie – Alltag und Technik im vorindustriellen Mühlengewerbe, Münster 1993, pp. 25 ff.
  3. „National Commission for Decentralised cooperation“. Délégation pour l’Action Extérieure des Collectivités Territoriales (Ministère des Affaires étrangères) (француски). Архивирано од изворникот на 2013-11-27. Посетено на 2013-12-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]