Прејди на содржината

Ланглинген

Координати: 52°33′0″N 10°17′0″E / 52.55000° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.55000; 10.28333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланглинген
Црква во Ланглинген
Црква во Ланглинген
Црква во Ланглинген
Грб на Ланглинген
Ланглинген во рамките на Германија
Ланглинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Флотведел
Месни единици 5
Градоначалник Ернст-Инголф Ангерман (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,34 км2
Надм. височина 45 м
Население 2.119 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29364
Повик. бр. 05082
Портал www.langlingen.de
Местоположба на Ланглинген во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°33′0″N 10°17′0″E / 52.55000° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.55000; 10.28333

Ланглинген (германски: Langlingen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ланглинген се наоѓа југоисточно од Целе на Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат следниве места:

  • Виденроде
  • Хонебостел
  • Фернхафекост
  • Нинхоф
  • Нојхаус

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]