Хоне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоне
Црква „Св. Спас“ во Хоне
Црква „Св. Спас“ во Хоне
Грб на Хоне
Хоне is located in Германија
Хоне
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Лахендорф
Градоначалник Криста Хармс (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,47 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.676 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29362
Повик. бр. 05083
Портал www.lachendorf.de
Местоположба на Хоне во рамките на округот Целе
Карта
Координати 52°34′0″N 10°22′0″E / 52.56667° СГШ; 10.36667° ИГД / 52.56667; 10.36667Координати: 52°34′0″N 10°22′0″E / 52.56667° СГШ; 10.36667° ИГД / 52.56667; 10.36667

Хоне (германски: Hohne) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината била создадена од поранешните самостојни општини Хоне, Хелмеркамп и Шпехтсхорн.

Географија[уреди | уреди извор]

Хоне се наоѓа на реката Вие, десна притока на Шварцвасер, која се влева во Алер близу Швахаузен.

Историја[уреди | уреди извор]

Најрано спомнување на местото е на Спасовден во 1313 година кога Бере де Хоне (Bere de Hone) наследил фарма кај Хоне од манастирот „Св. Егедин“ во Брауншвајг. Овој манастир бил основан пред 1115 година.

Религија[уреди | уреди извор]

Мнозинството жители на Хоне се лутеранци и припаѓаат на црквата „Св. Спас“ (Himmelfahrtskirche). Во оваа парохија влегуваат и селата Хелмеркамп, Ханенхорн, Шпехтсхорн, Полхефен и Умерн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]