Ватлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватлинген
Општинското собрание на Ватлинген
Општинското собрание на Ватлинген
Општинското собрание на Ватлинген
Грб на Ватлинген
Ватлинген во рамките на Германија
Ватлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Ватлинген
Градоначалник Торстен Хармс (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,68 км2
Надм. височина 43 м
Население 6.188 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 350 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29339
Повик. бр. 05144
Портал www.wathlingen.de
Местоположба на Ватлинген во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 10°09′0″E / 52.51667° СГШ; 10.15000° ИГД / 52.51667; 10.15000Координати: 52°31′0″N 10°09′0″E / 52.51667° СГШ; 10.15000° ИГД / 52.51667; 10.15000

Ватлинген (германски: Wathlingen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри југоисточно од окружниот град Целе.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Низ Ватлинген поминува Фузе. Највисока точка во општината претставува Калиберг со своите 110 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]