Целе (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Целе
Landkreis Celle

округ
Грб на Целе Landkreis Celle
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеЦеле
Површина
 • Вкупна1.554 км2 (600 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно177.227
 • Густина110/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.CE
Мреж. местоlandkreis-celle.de

Целе (германски: Celle) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Илцен, округот Гифхорн, Хановер и Хајде.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во најјужниот дел на Линебуршкото Поле (Lüneburger Heide). Реката Алер влегува во округот на исток, тече низ градот Целе и излегува од округот на северозапад. Кон нејзе се влеваат повеќе притоки од југ.

Линебуршки регионален сојуз[уреди | уреди извор]

Основан е посебен Линебуршки регионален сојуз (Lüneburgischer Landschaftsverband), кој се грижи за културата во областа.

Грб[уреди | уреди извор]

Лавот и срцето биле дел од грбот на Линебург, дел од Војводството Брауншвајг-Линебург. Кнежевството понекогаш било нарекувано Брауншвајг-Целе, бидејќи Целе бил главен град на истото, но тоа е погрешно. Единствената разлика е во бројот на срцата (првичниот вклучувал повеќе).

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Целе
Градови Слободни општини Слободни области
Општински заедници
 1. Берген
 2. Целе
 1. Ешеде
 2. Фасберг
 3. Хамбирен
 4. Зидхајде
 5. Вице
 6. Винзен
 1. Лохајде
 1. Брекел
 2. Ајклинген
 3. Ланглинген
 4. Винхаузен1
 1. Ансбек
 2. Беденбостел
 3. Елдинген
 4. Хоне
 5. Лахендорф1
 1. Аделхајдсдорф
 2. Нинхаген
 3. Ватлинген1
1седиште на општинската заедница

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°35′ N; 10°05′ E / 52.58° СГШ; 10.08° ИГД / 52.58; 10.08