Нендорф (општинска заедница)

Координати: 52°19′59″N 9°22′01″E / 52.333° СГШ; 9.367° ИГД / 52.333; 9.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Нендорф (германски: Nenndorf) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Бад Нендорф.

Општинската заедница Нендорф се состои од следниве општини:

  1. Бад Нендорф
  2. Хасте
  3. Хонхорст
  4. Зутфелд

52°19′59″N 9°22′01″E / 52.333° СГШ; 9.367° ИГД / 52.333; 9.367