Хонхорст

Координати: 52°22′0″N 9°22′0″E / 52.36667° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.36667; 9.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хонхорст
Поглед на Хонхорст
Поглед на Хонхорст
Поглед на Хонхорст
Грб на Хонхорст
Хонхорст во рамките на Германија
Хонхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нендорф
Месни единици 6
Градоначалник Корд Латвезен (ДХС)
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 60 м
Население 2.094 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31559
Повик. бр. 05723
Портал www.hohnhorst-online.de
Местоположба на Хонхорст во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°22′0″N 9°22′0″E / 52.36667° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.36667; 9.36667

Хонхорст (германски: Hohnhorst) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хонхорст се наоѓа помеѓу Средногерманскиот Канал и Хастер Валд на север и Бад Нендорф на Дајстер на југ. Низ општината течат потоците Хастер Бах, Остерие, Бинтеграбен и Роденбергер Ауе. Железничката линија Хановер-Минден поминува низ општината, како и С-Железницата Хасте-Бад Нендорф-Вецен-Хановер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве места:

  • Хонхорст со местото Шелер (930 жит.)
  • Ондорф со Братмиле (377 жит.)
  • Ререн (758 жит.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]