Нортхајм (округ)

Координати: 51°45′N 9°50′E / 51.75° СГШ; 9.83° ИГД / 51.75; 9.83
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нортхајм
Landkreis Northeim

округ
Грб на Нортхајм Landkreis Northeim
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеНортхајм
Површина
 • Вкупна1.267 км2 (489 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно131.772
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NOM, EIN, GAN
Мреж. местоlandkreis-northeim.de

Нортхајм (германски: Northeim) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од северозапад надесно) окрузите Холцминден, Хилдесхајм, Гослар, Остероде и Гетинген и сојузната покраина Хесен (округ Касел).

Историја[уреди | уреди извор]

Во средновековниот период, областа била дел од Војводството Брауншвајг-Линебург. Подоцна, поголемиот дел од територијата припаѓала на Хановер, а подоцна на Прусија. Во 1885 година, пруската влада создала окрузи во новоосвоените покраини. Во 1884 година биле основани окрузите Ајнбек, Нортхајм и Услар. Нортхајм и Услар биле споени во 1932 година, а подоцна се споиле и со Ајнбек во 1974 година. Територијата на округот била дополнително проширена во 1977 година, кога некои општини од соседните окрузи (Гандерсхајм и Остероде) се приклучиле на округот Нортхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во Везерското Средногорје. Реката Везер ја создава западната граница на округот. Реката Лајне тече низ округот од југ на север. Во нејзе се влева реката Руме, која тече низ градот Нортхајм, а реката Илме тече низ градот Ајнбек.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува два идентични лава во сино и жолто, обата претставувајќи ги окрузите Нортхајм и Услар. Лавот го претставува војводството Брауншвај-Линебург.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Слободни општини Слободни области
 1. Бад Гандерсхајм
 2. Дасел
 3. Ајнбек
 4. Хардегзен
 5. Моринген
 6. Нортхајм
 7. Услар
 1. Боденфелде
 2. Калефелд
 3. Катленбург-Линдау
 4. Нертен-Харденберг
 1. Золинг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°45′N 9°50′E / 51.75° СГШ; 9.83° ИГД / 51.75; 9.83