Остероде (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остероде
Landkreis Osterode
Округ
Грб на ОстеродеLandkreis Osterode
Грб
Lower Saxony OHA.svg
Земја  Германија
Покраина Долна Саксонија
Основан 1885
Укинат 2016
Адм. цент. Остероде
Површина
 • Вкупна 636 км2
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно 73.885
 • Густина 120/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. OHA
Мреж. место landkreis-osterode.de

Остероде (германски: Landkreis Osterode) — поранешен округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се граничел со окрузите Гетинген, Нортхајм и Гослар како и со покраината Тирингија (окрузите Нордхаузен и Ајхсфелд). Округот се распуштил на 1 ноември 2016 година и влегол во составот на новиот округ Гетинген.

Историја[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од XII век, овој дел од Харц бил под власта на династијата Велфен. Остероде бил центар на кнежевството Брауншвајг-Грубенхаген, една од повеќето составни делови на војводството Брауншвајг-Линебург. Подоцна кнежевството потпаднало под власта на Хановер, кое пак во 1866 година е припоено кон Прусија. Во 1885 година пруските власти воспоставиле окрузи, меѓу кои и Остероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Преку две тритини од површината на округот му припаѓа на планинскиот масив Харц, вклучувајќи го јужниот дел на Националниот парк Харц.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува два хералдички лавови. Лавот во горниот дел е од грбот на Хановер, додека долниот лав ја претставува династијата Велфен.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Слободни општини Слободни области Општински заедници
 1. Бад Лаутерберг
 2. Бад Закса
 3. Херцберг на Харц
 4. Остероде
 1. Бад Грунд
 1. Харц

1. Хаторф на Харц

 1. Вулфтен на Харц
 2. Елбингероде
 3. Хаторф на Харц1
 4. Херден на Харц

2. Валкенрид

 1. Валкенрид1
 2. Вида
 3. Цорге
1седиште на општинската заедница;2град

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2015“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2015. http://www1.nls.niedersachsen.de/statistik/.  (германски)