Харц (округ Гетинген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Харц (округ Остероде))
Местоположбата на областа во округот Гетинген
Местоположбата на областа во округот Гетинген

Харц (округ Гетинген) (германски: Harz (Landkreis Göttingen)) — слободна област во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Претставува втора најголема слободна област во Германија со површина од 267,35 км2 и е целосно ненаселена.

Иако таму нема пријавени жители, од административни причини ѝ е доделен управниот број 03 1 56 501 (Amtlicher Gemeindeschlüssel). Областа зафаќа големи делови од округот Гетинген и се наоѓа североисточно кон округот Гослар.

Управување[уреди | уреди извор]

Управувањето на слободните области во окрузите Гетинген и Гослар, од кои 98% се покраински шуми, припаѓа на шумскиот округ Клаустал, кој исто така ги води матичните книги и е одговорен за безбедноста и редот во областа. Оваа особеност потекнува од рударската историја на Харц.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Landesforsten.de - Gemeindefreies Gebiet Harz“. Архивирано од изворникот на 2016-06-01. Посетено на 18 септември 2011.