Гослар (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гослар
Landkreis Goslar

округ
Грб на Гослар Landkreis Goslar
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеГослар
Површина
 • Вкупна965,07 км2 (37,262 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно134.688
 • Густина1,4/км2 (3,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GS
Мреж. местоlandkreis-goslar.de

Гослар (германски: Landkreis Goslar) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со окрузите Остероде, Нортхајм, Хилдесхајм и Волфенбител, градот Залцгитер и сојузните покраини Саксонија-Анхалт (Харц) и Тирингија (Нордхаузен).

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на округот е потесно врзана за историјата на градот Гослар.

Округот е основан во XIX век од пруската управа. Градот не бил дел од него сè до 1972 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Подрачјето на округот го опфаќа северозападниот дел на масивот Харц, вклучувајќи го Националниот парк Харц. Највисока планина е Вурмберг (971 м) кај Браунлаге, воедно највисок во цела Долна Саксонија. Над гратчето Алтенау извира реката Окер која тече низ живописна долина и го напушта Харц кај Виненбург.

Грб[уреди | уреди извор]

Орелот е хералдичко животно на градот Гослар, додека лавот ја претставува општината Шладен. Шладен не е дел од округот, но грофовите на Шладен владееле големи делови од денешниот округ во текот на раниот среден век.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Слободни општини Слободни области Општински заедници
 1. Бад Харцбург
 2. Браунлаге
 3. Гослар
 4. Зезен
 5. Клаустал-Целерфелд
 6. Лангелсхајм
 1. Либенбург
 1. Харц

1. Лутер на Баренберге

 1. Валмоден
 2. Лутер на Баренберге1
 3. Хахаузен
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°54′38″N 10°25′16″E / 51.91056° СГШ; 10.42111° ИГД / 51.91056; 10.42111