Браунлаге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браунлаге
Браунлаге околу 1900 година
Браунлаге околу 1900 година
Браунлаге околу 1900 година
Грб на Браунлаге
Браунлаге во рамките на Германија
Браунлаге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Градски единици 3
Градоначалник Штефан Гроте (СДП)
Основни податоци
Површина 31,55 км2
Надм. височина 560 м
Население 5.763 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 183 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS, BRL, CLZ
Пошт. бр. 38700
Повик. бр. 05520
Портал braunlage.org
Местоположба на градот Браунлаге во рамките на округот Гослар
Карта
Карта
Координати 51°43′37″N 10°36′43″E / 51.72694° СГШ; 10.61194° ИГД / 51.72694; 10.61194Координати: 51°43′37″N 10°36′43″E / 51.72694° СГШ; 10.61194° ИГД / 51.72694; 10.61194

Браунлаге (германски: Braunlage) — град и бања во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместен е на планинскиот масив Харц, јужно од врвот Брокен. Денес, главна дејност во Браунлаге е туризмот, особено зиме. Скијачки одморалишта во близина се Зоненберг и падините на Вурмберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Браунлаге се наоѓа на сојузните патишта Б4, кој води од Брауншвајг до Нордхаузен и Б27 од Бланкенбург до Гетинген.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот е составен од три единици:

  • Браунлаге
  • Хоегајс
  • Санкт Андреасберг

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на Браунлаге
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Апсолутна максимална (°C) 13,9 15,1 19,8 25,9 28,1 30,8 32,6 32,8 30,3 24,3 18,8 14,1 32,8
Просечна максимална (°C) −0,3 2,5 4,8 9,4 14,3 17,5 19,0 18,7 15,7 10,2 4,4 1,1 9,78
Просечна минимална (°C) −5,2 −4,9 −2,3 1,1 5,4 8,4 10,5 10,4 7,8 3,8 0,0 −3,2 2,65
Апсолутна минимална (°C) −23,9 −25,6 −18 −11 −4,1 −0,6 2,7 2,6 −0,4 −8,2 −14 −22,8 −25,6
Просечно кол. врнежи (мм) 130 118 80 85 80 98 126 105 97 112 116 118 1,265
Извор: [1]; [2]

Историја[уреди | уреди извор]

Браунлаге започнал како шумска населба првпат споменат како „Бруненлое“ (Вrunenlohe) во декрет од 1253 година, која процутела кога Грофовијата Бланкенбург основала леарница во 1561 година. Истоименото грофовија потпаднало под власта на Војводството Брауншвајг-Волфенбител во 1599 година. Во XVII век станал мал пазарен град, а во 1934 година ги добил градските права и статус на здравствен центар.

Во 1963 година започнала изградбата на најдолгата жичница во Северна Германија во должина од 2,8 километри и висинска разлика од 400 метри од градот до планината Вурмберг.

На 7 мај 1964 година, Герхард Цукер прикажал лет на поштенските ракети. Една од тие ракети експлодирала, убивајќи три лица.

Население[уреди | уреди извор]

Статистика за населението
Година Жители
1821 1.691
1848 2.473
1871 2.288
1885 2.489
1905 3.408
1925 4.520
Година Жители
1933 4.893
1939 4.981
1946 9.489
1950 9.334
1956 7.523
Година Жители
1961 7.163
1968 7.716
1970 7.249
1975 7.266
1980 7.140
Година Жители
1985 6.776
1990 6.148
1995 5.998
2000 5.476
2005 5.142

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

Вурмберг околу 1900 година

Спорт[уреди | уреди извор]

Локалниот хокеј клуб „Харцер Велфе“ (Harzer Wölfe) се важен клуб во Северна Германија.

Постојат неколку скијачки скокалници на Вурмберг, на кои се одржуваат разни натпреварувања.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Кон Санкт Андреасберг се наоѓа вештачкото езеро Зилбертајх и карпите Ханенклеклипен (Hahnenkleeklippen).

Дике Танен е заштитено природно подрачје близу Хоегајс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]