Лангелсхајм

Координати: 51°56′17″N 10°20′6″E / 51.93806° СГШ; 10.33500° ИГД / 51.93806; 10.33500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангелсхајм
Музејот на татковината во Лангелсхајм
Музејот на татковината во Лангелсхајм
Музејот на татковината во Лангелсхајм
Грб на Лангелсхајм
Лангелсхајм во рамките на Германија
Лангелсхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Градски единици 5
Градоначалник Хенинг Шрадер (СДП)
Основни податоци
Површина 48,72 км2
Надм. височина 204 м
Население 11.245 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 231 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38685
Повик. бр. 05326
Портал www.langelsheim.de
Местоположба на градот Лангелсхајм во рамките на округот Гослар
Карта
Карта
Координати 51°56′17″N 10°20′6″E / 51.93806° СГШ; 10.33500° ИГД / 51.93806; 10.33500

Лангелсхајм (германски: Langelsheim) — град во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот е сместен помеѓу реката Инерсте и нејзината притока Гране, на северните падини на планинскиот масив Харц и истоимениот национален парк, на околу 8 километри северозападно од градот Гослар.

Градски единици[уреди | уреди извор]

  • Астфелд
  • Бределем
  • Лангелсхајм
  • Лаутентал
  • Волфсхаген во Харц

Историја[уреди | уреди извор]

Местото некогаш било наречено Лангенице (Langenizze) кое се развило од тврдина на планината Канштајн во X век, која била подигната од Отонската династија. Лангелсхајм бил место на стари леарници, првпат забележани во XIII век, каде рудата од Рамелсбершките рудници била топена.

Население[уреди | уреди извор]

Година Жители
1821 5.900
1848 6.873
1871 7.290
1885 8.314
1905 9.707
1925 9.643
Година Жители
1933 9.829
1939 10.090
1946 15.427
1950 16.321
1956 15.061
Година Жители
1961 14.243
1968 14.448
1970 14.451
1975 14.929
1980 14.542
Година Жители
1985 13.967
1990 13.892
1995 13.962
2000 13.619
2005 13.068

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лангелсхајм е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]