Прејди на содржината

Валмоден

Координати: 52°01′16″N 10°18′20″E / 52.02111° СГШ; 10.30556° ИГД / 52.02111; 10.30556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валмоден
Поглед на Алт Валмоден
Поглед на Алт Валмоден
Поглед на Алт Валмоден
Грб на Валмоден
Валмоден во рамките на Германија
Валмоден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Општ. заед. Лутер на Баренберге
Месни единици 3
Градоначалник Бодо Манс (СДП)
Основни податоци
Површина 16,82 км2
Надм. височина 130 м
Население 881 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38729
Повик. бр. 05341, 05383
Портал www.sg-lutter.de
Местоположба на Валмоден во рамките на округот Гослар
Карта
Карта
Координати 52°01′16″N 10°18′20″E / 52.02111° СГШ; 10.30556° ИГД / 52.02111; 10.30556

Валмоден (германски: Wallmoden) — општина во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се состои од три општински единици: Алт Валмоден, Нојвалмоден и Боденштајн.

Во минатото било седиште на Валмоденската династија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)