Прејди на содржината

Хахаузен

Координати: 51°57′0″N 10°13′3″E / 51.95000° СГШ; 10.21750° ИГД / 51.95000; 10.21750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хахаузен
Евангелистичка црква во Хахаузен
Евангелистичка црква во Хахаузен
Евангелистичка црква во Хахаузен
Грб на Хахаузен
Хахаузен во рамките на Германија
Хахаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Општ. заед. Лутер на Баренберге
Месни единици 2
Градоначалник Хенри Хофмајстер (СДП)
Основни податоци
Површина 9,65 км2
Надм. височина 210 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38729
Повик. бр. 05383
Портал www.hahausen.de
Местоположба на Хахаузен во рамките на округот Гослар
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 10°13′3″E / 51.95000° СГШ; 10.21750° ИГД / 51.95000; 10.21750

Хахаузен (германски: Hahausen) — општина во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се наоѓа северозападно од планинскиот масив Харц, помеѓу градовите Зезен и Лутер на Баренберге. Општината е составена од две единици: Хахаузен и Нојекруг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]