Амерланд

Координати: 53°15′N 7°55′E / 53.25° СГШ; 7.92° ИГД / 53.25; 7.92
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амерланд
Landkreis Ammerland

округ
Грб на Амерланд Landkreis Ammerland
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеВестерштеде
Површина
 • Вкупна728 км2 (281 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно125.643
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WST
Мреж. местоammerland.de

Амерланд (германски: Ammerland) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Вестерштеде.

Се граничи со (од исток надесно) градот Олденбург и окрузите Олденбург, Клопенбург, Лер, Фризија и Везермарш.

Географија[уреди | уреди извор]

Амерланд има многу рамен терен, мочуришта и ветерници. Ветерниците се симбол на округот, а понекогаш дури е и нарекуван „земја на ветерниците“.

Средишниот дел на округот е Цвишенанското Езеро во близина на местото Бад Цвишенан.

Историја[уреди | уреди извор]

Амерланд бил првпат споменат во X век. Зборот се верува дека потекнува од „Амери“, што е стар збор за „мочуриште“. Во времето на Викинзите биле изградени бројни замоци со цел заштита на имотите.

Многу години имало мал интерес во оваа мочуришна област. Во XIV век станал дел од Грофовијата Олденбург. Грофовите основале упоришта во областа, која била граница против поседите на Фризите.

Округот бил основан во 1933 година во границите на некогашната историска област.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува:

 • горе лево: црвени ленти од грбот на грофовите на Олденбург
 • горе десно: златен крст на Грофовијата Бентинк (1733-1818 во Фарел; Вифелштеде бил дел од оваа грофовија)
 • долу лево: желадот го претставува дабот во областа
 • долу десно: црвените брановити линии се стар симбол на Амерланд

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Амерланд
Градови Слободни општини
 1. Вестерштеде
 1. Апен
 2. Бад Цвишенан
 3. Едевехт
 4. Раштеде
 5. Вифелштеде

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°15′N 7°55′E / 53.25° СГШ; 7.92° ИГД / 53.25; 7.92