Олденбуршки Минстерски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на областа

Олденбуршки Минстерски крај (германски: Oldenburger Münsterland) — област во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија, распространета во област која ги сочинува окрузите Клопенбург и Фехта.

Неслужбено се нарекува и Јужен Олденбург (Südoldenburg).

Поврзано[уреди | уреди извор]