Емсланд (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рурален културен пејзаж на Емсланд во близина на Харен

Емсланд (герм. Emsland) — регион по течението на реката Емс во западниот дел на Долна Саксонија и северот на Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Поделен е на два дела: „Хановерски“ и „Вестфалски“ Емсланд.