Раштеде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раштеде
Воздушен поглед на Раштеде
Воздушен поглед на Раштеде
Грб на Раштеде
Раштеде is located in Германија
Раштеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Амерланд
Месни единици 27
Градоначалник Ларс Краузе (СДП)
Основни податоци
Површина 123 км2
Надм. височина 10 м
Население 22.704 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WST
Пошт. бр. 26180
Повик. бр. 04402
Портал www.rastede.de
Местоположба на Раштеде во рамките на округот Амерланд
Карта
Координати 53°15′0″N 8°12′0″E / 53.25000° СГШ; 8.20000° ИГД / 53.25000; 8.20000Координати: 53°15′0″N 8°12′0″E / 53.25000° СГШ; 8.20000° ИГД / 53.25000; 8.20000

Раштеде (германски: Rastede; долногермански: Raastäe/Raas) — општина во округот Амерланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на 12 километри северно од слободниот град Олденбург и околу 25 километри од Северното Море.

Географија[уреди | уреди извор]

Раштеде се наоѓа на источниот раб од Олденбургер Гест, кој продолжува во округот Везермарш.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Раштеде припаѓаат следниве 27 места:

Општински единици
Раштеде I Раштеде II Лојхтенбург Хостемост
Зиденде I Зиденде II Клајброк Делфсхаузен
Клајненфелде Нојзиденде I Нојзиденде II Ханкхаузен I
Ханкхаузен II Лој Лемдермор Баргхорн
Ванбек Ипвеге Ипвегермор Хан-Лемден
Нетен Бекхаузен Вапелдорф Хојбилт
Раштедерберг Лите Лее  

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Вифелштеде (округ Амерланд) на запад, Фарел (Фризија) на север, Јаде (округ Везермарш) на североисток, Овелгене (округ Везермарш) на исток, Елсфлет (округ Везермарш) на југоисток и слободниот град Олденбург на југ.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]