Прејди на содржината

Апен (Долна Саксонија)

Координати: 53°13′17″N 7°48′35″E / 53.22139° СГШ; 7.80972° ИГД / 53.22139; 7.80972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апен
Општинското собрание на Апен
Општинското собрание на Апен
Општинското собрание на Апен
Грб на Апен
Апен (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Апен (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Амерланд
Месни единици 9
Градоначалник Матијас Хубер (СДП)
Основни податоци
Површина 76,83 км2
Надм. височина 3 м
Население 11.827 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 154 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WST
Пошт. бр. 26689
Повик. бр. 04489
Портал www.apen.de
Местоположба на Апен во рамките на округот Амерланд
Карта
Карта
Координати 53°13′17″N 7°48′35″E / 53.22139° СГШ; 7.80972° ИГД / 53.22139; 7.80972

Апен (германски: Apen; долногермански: Aap) — општина во округот Амерланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Апен се наоѓа во Олденбургер Гест, во сливното подрачје на Емс.

Најблизок поголем град е Олденбург, околу 28 километри источно од Апен.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Општината Апен се граничи (од исток надесно) со следниве места: градот Вестерштеде и општината Едевехт во округот Амерланд, со општината Барсел во округот Клопенбург и со општините Детерн и Упленген во округот Лер.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината Апен припаѓаат следниве места:

  • Апен со Рогенмор, како и делови од Клаухерн и Ленгенермор
  • Аугустфен I
  • Аугустфен II со Аугустфен III, како и преостанатите делови од Клаухерн и Ленгенермор
  • Есперн со Аперфелд, Апермарш, Годенсхолтервег, Клампен и Винкел
  • Годенсхолт со Годенсхолтерфелд, Ротенметен и Ринцелдорф
  • Хенгстфорде со Аперберг, Хенгстфордерфелд и делови од Нордло-Канал
  • Нордло со делови од Нордло-Канал
  • Танге со делови од Нордло-Канал
  • Фрешен-Бокел со Бокелермор и Холтгаст

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]