Детерн

Координати: 53°14′0″N 7°38′0″E / 53.23333° СГШ; 7.63333° ИГД / 53.23333; 7.63333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Детерн
Селската црква во Детерн
Селската црква во Детерн
Селската црква во Детерн
Грб на Детерн
Детерн во рамките на Германија
Детерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Јиме
Градоначалник Рубен Грисинг (СДП)
Основни податоци
Површина 43,3 км2
Надм. височина 3 м
Население 2.759 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26847
Повик. бр. 0 49 57
Портал www.detern.de
Местоположба на Детерн во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°14′0″N 7°38′0″E / 53.23333° СГШ; 7.63333° ИГД / 53.23333; 7.63333

Детерн (германски: Detern) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа околу 50 километри од границата со Холандија и 50 километри од брегот на Северното Море. Реката Јиме тече низ општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Амдорф
  • Барге
  • Детерн
  • Детернерлее
  • Нојбург
  • Штикхаузен
  • Фелде

Историја[уреди | уреди извор]

Битката кај Детерн била водена во 1426 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]