Прејди на содржината

Филзум

Координати: 53°14′0″N 7°38′0″E / 53.23333° СГШ; 7.63333° ИГД / 53.23333; 7.63333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Филзум
Воздушен поглед на Филзум
Воздушен поглед на Филзум
Воздушен поглед на Филзум
Грб на Филзум
Филзум во рамките на Германија
Филзум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Јиме
Градоначалник Бернхард Гатен (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,76 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26849
Повик. бр. 04957
Портал filsum.de
Местоположба на Филзум во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°14′0″N 7°38′0″E / 53.23333° СГШ; 7.63333° ИГД / 53.23333; 7.63333

Филзум (германски: Filsum) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Јиме.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа околу 30 километри од границата со Холандија и 50 километри од брегот на Северното Море. Реката Јиме тече низ општината.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Филзум се граничи со Упленген, Детерн, Нортмор, Холтланд и Хезел.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Филзум се состои од истоименото место, како и единиците Амерзум, Брикенфен, Бусбомсфен, Ламертсфен и Шталбригерфелд.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]