Шверинсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шверинсдорф
Селското училиште во Шверинсдорф
Селското училиште во Шверинсдорф
Знаме на Шверинсдорф
Грб на Шверинсдорф
Шверинсдорф во рамките на Германија
Шверинсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Андреас Радемахер (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,57 км2
Надм. височина 5 м
Население 687 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 56
Местоположба на Шверинсдорф во рамките на округот Лер
Карта
Координати 53°19′0″N 7°41′0″E / 53.31667° СГШ; 7.68333° ИГД / 53.31667; 7.68333Координати: 53°19′0″N 7°41′0″E / 53.31667° СГШ; 7.68333° ИГД / 53.31667; 7.68333

Шверинсдорф (германски: Schwerinsdorf; долногермански: Steern) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу Хезел и Ремелс на поранешниот покраински пат Б75.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Фирел на север и Хезел на запад (обете во општинската заедница Хезел), како и Упленген на исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]