Венер

Координати: 53°10′9″N 7°21′23″E / 53.16917° СГШ; 7.35639° ИГД / 53.16917; 7.35639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Венер

Weener

Старото пристаниште
Старото пристаниште
Старото пристаниште
Знаме на Венер
Грб на Венер
Венер во рамките на Германија
Венер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Градски единици 9
Градоначалник Хајко Абас (ДХС)
Основни податоци
Површина 81,24 км2
Надм. височина 5 м
Население 15.822 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 195 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26826
Повик. бр. 04951
Портал www.weener.de
Местоположба на градот Венер во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°10′9″N 7°21′23″E / 53.16917° СГШ; 7.35639° ИГД / 53.16917; 7.35639

Венер (германски: Weener) — град во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се наоѓа близу границата со Холандија, на реката Емс. Венер претставува најголем град во областа Рајдерланд. Поседува железничка и автопатска врска до Гронинген (Холандија), Емден и Бремен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Венер се наоѓа во југозападниот дел на областа Источна Фризија. Тој е единствениот град на областа сместен на западниот брег на реката Емс. Венер е означен како „Зелениот град во Рајдерланд[2] и е средиште на германскиот дел на областа. Недалеку од градот се наоѓа Доларт и границата со холандската покраина Гронинген. Околни големи градови се Олденбург и Гронинген во Холандија.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Венер се граничи со шест општини (почнувајќи од запад, надесно): Бунде, Јемгум, Лер и Вестоверлединген (спроти Емс). Овие четири општини се наоѓаат во округот Лер. Потоа, Венер се граничи со Папенбург (спроти Емс) и Ресе, обете во округот Емсланд.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Венер се состои од градското јадро и 14 други единици. Бројот на жители во табелата се од 31 декември 2017 година.

Градска единица Жители[3]
Венер 7106
Меленварф 1807
Тихелварф 1746
Холтхузен 1129
Штапелмор 1082
Градска единица Жители[3]
Штапелморерхајде 798
Диле 582
Холтхузерхајде 396
Венермор 347
Кирхборгум 278
Градска единица Жители[3]
Фелаге 207
Бешотенвег 178
Дилерхајде 177
Халте 124
Санкт Георгиволд 61

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градското собрание во Венер

Градскиот совет се состои од 32 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 15.001 и 20.000 жители.[4] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:[5]

Партија % на гласови Број на места Промена
SPD 51,8 % 17 +4,2 %
CDU 26,5 % 8 +3,9 %
GRÜNE 8,5 % 3 +3,0 %
AfD 5,3 % 2 −2,1 %
Независна избирачка група (UWG) 4,8 % 2 −2,5 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот Венер е Хајко Абас (CDU).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Венер е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Zum Beispiel auf der Offiziellen Internetseite der Stadt, Weener.de: Grußwort des Bürgermeisters, abgerufen am 2. November 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 Daten und Fakten. Weener.de; abgerufen am 2. November 2018.
  4. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 28. Dezember 2016.
  5. Ergebnis der Kommunalwahl 2021 auf votemanager.kdo.de; abgerufen am 19. September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]