Прејди на содржината

Доларт

Координати: 53°17′0″N 7°9′41″E / 53.28333° СГШ; 7.16139° ИГД / 53.28333; 7.16139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Заливот на карта
Подрачјето на Доларт во 1630 г, пред создавањето на заливот. Прикажаните села исчезнале како што напредувала водата.

Доларт (германски: Dollart) или Долард (германски: Dollard) е залив помеѓу северна Холандија и Германија, од западната страна на устието на реката Емс. Најголемиот дел од заливот пресушува при осека. Дом е на разни водни птици.

Исцедување и потопување

[уреди | уреди извор]

Заливот е создаден некаде помеѓу 1219 и 1413 г. со накачување на водостојот и некои поплави. Во почетокот надојдената вода не претставувала проблем бидејќи подрачјето било заштитено со насипи. Проблемот се јавил подоцна, кога насипите претрпеле напади во судирите помеѓу фризиските табори Схирингери и Веткопери. Некои историчари сметаат дека насипите се срушиле во 1413 г., потопувајќи го копното. Во 1520 г. заливот ја достигнал својата најголема површина, а меѓу овој период и XIX век заливот бил делумно заградуван и исцедуван.

Денес Доларт е мошне богат со разновидни птици и други животни што живеат околу водата.

Граничен спор

[уреди | уреди извор]

Заливот е предмет на граничен спор помеѓу Холандија и Германија, кои се разидуваат по тоа каде точно низ заливот поминува границата. Овој територијален спор добил на важност поради плановите за изградба на морскиот ветропарк „Боркум Рифгат“.[1]

  1. „Холандија и Германија преговараат за морската граница“ Архивирано на 14 јануари 2011 г. - Spits, 14 јануари 2011 (холандски)

53°17′0″N 7°9′41″E / 53.28333° СГШ; 7.16139° ИГД / 53.28333; 7.16139