Прејди на содржината

Нортмор

Координати: 53°14′0″N 7°34′0″E / 53.23333° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.23333; 7.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нортмор
Селската црква во Нортмор
Селската црква во Нортмор
Селската црква во Нортмор
Грб на Нортмор
Нортмор во рамките на Германија
Нортмор
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Јиме
Градоначалник Удо Денекас (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,34 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.797 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26845
Повик. бр. 0 49 50
Местоположба на Нортмор во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°14′0″N 7°34′0″E / 53.23333° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.23333; 7.56667

Нортмор (германски: Nortmoor) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Нортмор се граничи со окружниот град Лер. Низ подрачјето на општината поминува реката Јиме.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното истоимено место, кон општината припаѓаат местата Брун, Хајде, Плагенбург, Пилкамп и Тервиш.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]