Прејди на содржината

Бринкум

Координати: 53°16′0″N 7°34′0″E / 53.26667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.26667; 7.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бринкум
Селското училиште во Бринкум
Селското училиште во Бринкум
Селското училиште во Бринкум
Знаме на Бринкум
Грб на Бринкум
Бринкум во рамките на Германија
Бринкум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Бернхард Јансен (AWG)
Основни податоци
Површина 5,51 км2
Надм. височина 8 м
Население 801 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 50
Портал www.hesel.de
Местоположба на Бринкум во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°16′0″N 7°34′0″E / 53.26667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.26667; 7.56667

Бринкум (германски: Brinkum) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу 5 километир југозападно од Хезел. Најблизок голем град е окружниот град Лер, околу 8 километри југозападно од Бринкум.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Бринкум и Мерхаузен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На север Бринкум се граничи со општината Холтланд, на исток со еден мал дел со општината Филзум, на југ со општината Нортмор и на запад со окружниот град Лер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]