Раудерфен

Координати: 53°10′0″N 7°33′0″E / 53.16667° СГШ; 7.55000° ИГД / 53.16667; 7.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раудерфен
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Раудерфен
Раудерфен во рамките на Германија
Раудерфен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Месни единици 10
Градоначалник Герт Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 102,92 км2
Надм. височина 4 м
Население 18.303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26817
Повик. бр. 0 49 52
Портал www.rhauderfehn.de
Местоположба на Раудерфен во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°10′0″N 7°33′0″E / 53.16667° СГШ; 7.55000° ИГД / 53.16667; 7.55000

Раудерфен (германски: Rhauderfehn) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Раудерфен се наоѓа во јужниот дел на округот Лер. Нојбурлаге е најјужното место на округот Лер и со тоа на Источна Фризија.[2] Јужно од општината се наоѓа соседната област Емсланд.

Општинското подрачје во насока север-југ е многу поголемо отколку во насока исток-запад. Најголемо растојание во насока север-југ изнесува 20,5 километри, додека во насока исток-запад изнесува 7 километри.

Главното место Вестраудерфен се наоѓа околу 13 километри југоисточно од средиштето на окружниот град Лер.[3]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Раудерфен на северозапад се граничи со еден мал дел со окружниот град Лер. На север се граничи со општината Детерн (општинска заедница Јиме). Источно од Раудерфен се наоѓа општината Остраудерфен (сите во округот Лер). На југ се граничи со општините Бокхорст и Зурволд во општинската заедница Нордхимлинг, на југозапад се граничи со градот Папенбург. Овие три општини припаѓаат на округот Емсланд. Западно од Раудерфен се наоѓа општината Вестоверлединген во округот Лер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од десет единици. Тоа се следниве:

 • Бакемор
 • Холте
 • Бурлаге
 • Колингхорст
 • Клостермор
 • Рауде
 • Раудермор
 • Шатебург
 • Вестраудерфен
 • Лангхолт

Лангхолт со административната поделба во 1973 година бил поделен на општините Раудерфен и Остраудерфен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Gemeinde Rhauderfehn zwischen Moor und Meer. Zahlen, Daten und Fakten 2019. (PDF; 16 MB) S. 17 (Karte der Ortsteile).
 3. Ortschronisten der Ostfriesischen Landschaft: Westrhauderfehn Архивирано на 21 декември 2015 г. (PDF; 41 kB) abgerufen am 17. Juni 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]