Хезел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хезел
Селската црква во Хезел
Селската црква во Хезел
Селската црква во Хезел
Грб на Хезел
Хезел во рамките на Германија
Хезел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Герд Делман (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,02 км2
Надм. височина 12−17 м
Население 4.526 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 50
Портал www.hesel.de
Местоположба на Хезел во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°18′0″N 7°36′0″E / 53.30000° СГШ; 7.60000° ИГД / 53.30000; 7.60000Координати: 53°18′0″N 7°36′0″E / 53.30000° СГШ; 7.60000° ИГД / 53.30000; 7.60000

Хезел (германски: Hesel) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 12 километри североисточно од окружниот град Лер и 25 километри источно од безокружниот град Емден.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хезел се наоѓа во средишниот дел на Источна Фризија. Околината на Хезел е една од највисоките области на Источна Фризија. Највисока точка во општинското подрачје е 17 метри во Хезелската Шума.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

  • Бенингафен
  • Клајнхезел
  • Кифелд
  • Хаселт
  • Штикелкамп
  • Хезелер Херн
  • Нојемор

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]