Фирел

Координати: 53°20′0″N 7°40′0″E / 53.33333° СГШ; 7.66667° ИГД / 53.33333; 7.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирел
Баптистичката црква во Фирел
Баптистичката црква во Фирел
Баптистичката црква во Фирел
Фирел во рамките на Германија
Фирел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Јохан Алешус (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,26 км2
Надм. височина 6 м
Население 854 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 46
Местоположба на Фирел во рамките на округот Лер
Карта
Карта
Координати 53°20′0″N 7°40′0″E / 53.33333° СГШ; 7.66667° ИГД / 53.33333; 7.66667

Фирел (германски: Firrel; долногермански: Steern) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]