Холтланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холтланд
Селското училиште во Холтланд
Селското училиште во Холтланд
Холтланд is located in Германија
Холтланд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лер
Општ. заед. Хезел
Градоначалник Карл-Хајнц Грос (СДП)
Основни податоци
Површина 14,66 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LER
Пошт. бр. 26835
Повик. бр. 0 49 50
Местоположба на Холтланд во рамките на округот Лер
Карта
Координати 53°16′0″N 7°34′0″E / 53.26667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.26667; 7.56667Координати: 53°16′0″N 7°34′0″E / 53.26667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.26667; 7.56667

Холтланд (германски: Holtland) — општина во округот Лер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Холтланд-Нике и Зибешток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]