Прејди на содржината

Зурволд

Координати: 52°57′0″N 7°31′0″E / 52.95000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.95000; 7.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зурволд
Селската црква во Зурволд
Селската црква во Зурволд
Селската црква во Зурволд
Грб на Зурволд
Зурволд во рамките на Германија
Зурволд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Нордхимлинг
Градоначалник Франц Трентман (ДХС)
Основни податоци
Површина 54,89 км2
Надм. височина 25 м
Население 4.273 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26903
Повик. бр. 0 49 65
Портал www.surwold.de
Местоположба на Зурволд во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°57′0″N 7°31′0″E / 52.95000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.95000; 7.51667

Зурволд (германски: Surwold) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местата во Зурволд се наоѓаат во крајниот источен дел на Емсланд, на северниот раб од Химлинг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Зурволд се граничи на северозапад со градот Папенбург, на север со општината Раудерфен во округот Лер, на исток со општините Бокхорст, Естервеген и Бреденберг, на југ со општината Бергер во општинската заедница Зегел и на запад со општините Нојбергер, Дерпен и Нојлее во општинската заедница Дерпен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зурволд се состои од следниве места:

  • Бергервалд
  • Бергермор

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]