Прејди на содржината

Јиме

Координати: 53°18′N 7°36′E / 53.300° СГШ; 7.600° ИГД / 53.300; 7.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Јиме (германски: Jümme) — општинска заедница во округот Лер, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Филзум.

Општинската заедница Јиме се состои од следниве општини:

  1. Детерн
  2. Нортмор
  3. Филзум

53°18′N 7°36′E / 53.300° СГШ; 7.600° ИГД / 53.300; 7.600