Гронинген (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гронинген
Groningen
Покраина во Холандија
Знаме на Гронинген
Знаме
Грб на Гронинген
Грб
Химна: Grunnens Laid
Местоположба на Гронинген во Холандија
Местоположба на Гронинген во Холандија
ЗемјаХоландија
Админ. центарГронинген
Управа
 • Краличин комесарМакс ван ден Берг
Површина
 • Земја2,329 км2 (0,899 ми2)
 • Вода576 км2 (222 ми2)
РангVIII
Население (2006)
 • Земја574,042
 • РангIX
 • Густина250/км2 (640/ми2)
 • РангIX
ISO 3166NL-GR
Вероисповед (2005)протестанти 18,0%
католици 4,6%
муслимани 2,5%
Мреж. местоprovinciegroningen.nl

Гронинген (хол. Groningen холандски изговор: [ˈɣroː.nɪ.ŋə(n)]  ( слушни); грониншки: Grönnen; западнофризиски: Grinslân) е најсеверната покраина на Холандија. На исток се граничи со Долна Саксонија во Германија, на југ со покраината Дренте, на запад со покраината Фризија, а на север со Ваденското Море. Административен центар е градот Гронинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Земјиштето е претежно искористено за земјоделски цели. Кај Слохтерен се експлоатира големо наоаѓалиште на земен гас. Покраината има и многу места и објекти од историско значење и стари зданија во речиси секое село.

Историја[уреди | уреди извор]

Гронинген првобитно бил дел од Фризија, а околу 785 г. што влегол во состав на Царството на Франките. Карло Велики му ја доверил христијанизацијата на ова ново владение на мисионерот Лудгер. Во XI век, подоцнежниот град Гронинген бил село во покраината Дренте, во состав на Утрешката епископија, а најголемиот дел на покраината припаѓала на Минстерската епископија. Во средниот век, централната власт била мошне оддалечена, па затоа градот Гронинген функционирал како град-држава со превласт над околните места како Омеланден. Околу 1500 г., царот Максимилијан I му ги дал Гронинген и Фризија на војводата на Саксонија Алберт III, но овој не успеал трајно да ја наметне својата власт. Во 1514/15 г. Гронинген му припаднал на војводството Гелдерн, а во 1536 на Хабсбуршките Ниски Земји. Во 1594 г. Холандската Република извојувала победа во покраината и ја припоила кон себе. Гронинген останал во нејзин состав до денешно време.

Култура[уреди | уреди извор]

Карта на покраината Гронинген во 2012 г.

Наречје[уреди | уреди извор]

Во гронинген традиционално се говори типично холандско долносаксонско наречје наречено „гронингс“ (Gronings Grönnegs/Grunnegs) со локални нијасни. Денес, голем дел од населението не го употребува овој говор. Ова е особено случај во градот Гронинген, каде добар дел од населението е доселено од други краишта.

Општини[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 53°15′29″N 6°44′16″E / 53.25806° N; 6.73778° E / 53.25806; 6.73778