Ремелс

Координати: 54°7′N 9°39′E / 54.117° СГШ; 9.650° ИГД / 54.117; 9.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремелс
Кула во Ремелс
Кула во Ремелс
Кула во Ремелс
Грб на Ремелс
Ремелс во рамките на Германија
Ремелс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Гинтер Буш
Основни податоци
Површина 9,49 км2
Надм. височина 31 м
Население 421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Ремелс во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°39′E / 54.117° СГШ; 9.650° ИГД / 54.117; 9.650

Ремелс (германски: Remmels) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)