Барсел

Координати: 53°10′13″N 7°44′48″E / 53.17028° СГШ; 7.74667° ИГД / 53.17028; 7.74667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барсел
Главната улица во Барсел
Главната улица во Барсел
Главната улица во Барсел
Знаме на Барсел
Грб на Барсел
Барсел во рамките на Германија
Барсел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Клопенбург
Месни единици 13
Градоначалник Нилс Анхут (независен)
Основни податоци
Површина 84 км2
Надм. височина 2 м
Население 13.192 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CLP
Пошт. бр. 26676
Повик. бр. 04499
Портал barssel.de
Местоположба на Барсел во рамките на округот Клопенбург
Карта
Карта
Координати 53°10′13″N 7°44′48″E / 53.17028° СГШ; 7.74667° ИГД / 53.17028; 7.74667

Барсел (германски: Barßel) — општина во округот Клопенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа 45 километри северно од окружниот град Клопенбург во поранешно мочурливо подрачје во североисточниот раб на округот Клопенбург. Таму непосредно се граничи со окрузите Амерланд и Лер (Источна Фризија). Таа е оддалечена 40 километри од морскиот залив Доларт кај устието на Емс. Поради тоа има само еден метер надморска височина и порано била честа поплавувана. Највисока точка од седум метри има малото извишување на југ од Барсел.

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Барсел
 • Барселермор
 • Каролиненхоф
 • Елизабетфен
 • Харкебриге
 • Лое
 • Лоер-Остмарк
 • Лоер-Вестмарк
 • Нојланд
 • Нојлое
 • Остерхаузен (порано Јоханитер-Ноненклостер)
 • Рекенфелд
 • Рогенберг

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]