Молберген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молберген
Главната улица во Молберген
Главната улица во Молберген
Главната улица во Молберген
Знаме на Молберген
Грб на Молберген
Молберген во рамките на Германија
Молберген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Клопенбург
Месни единици 7
Градоначалник Витали Бастијан (независен)
Основни податоци
Површина 102,52 км2
Надм. височина 35 м
Население 9.076 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CLP
Пошт. бр. 49696
Повик. бр. 0 44 75, 0 44 79
Портал www.molbergen.de
Местоположба на Молберген во рамките на округот Клопенбург
Карта
Карта
Координати 53°52′0″N 7°56′0″E / 53.86667° СГШ; 7.93333° ИГД / 53.86667; 7.93333Координати: 53°52′0″N 7°56′0″E / 53.86667° СГШ; 7.93333° ИГД / 53.86667; 7.93333

Молберген (германски: Molbergen) — општина во округот Клопенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 8 километри западно од окружниот град Клопенбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Молберген, кон општината припаѓаат и местата Двергте, Рестхаузен, Шталферден, Ермке, Гренхајм и Пехајм.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Молберген на север се граничи со градот Фризојте, на североисток со општината Гарел, на исток со окружниот град Клопенбург, на југ со општината Ластруп, на југозапад со општината Линдерн (сите во округот Клопенбург) и на запад со општината Фрес (округ Емсланд).

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]