Емштек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емштек
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Знаме на Емштек
Грб на Емштек
Емштек во рамките на Германија
Емштек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Клопенбург
Месни единици 8
Градоначалник Михаел Фишер (ДХС)
Основни податоци
Површина 108,13 км2
Надм. височина 54 м
Население 12.362 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CLP
Пошт. бр. 49685
Повик. бр. 0 44 73, 0 44 47
Портал www.emstek.de
Местоположба на Емштек во рамките на округот Клопенбург
Карта
Карта
Координати 52°49′0″N 8°09′0″E / 52.81667° СГШ; 8.15000° ИГД / 52.81667; 8.15000Координати: 52°49′0″N 8°09′0″E / 52.81667° СГШ; 8.15000° ИГД / 52.81667; 8.15000

Емштек (германски: Emstek) — општина во округот Клопенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 7 километри источно од окружниот град Клопенбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на Зесте во Олденбуршки Минстерски крај, седум километри источно од Клопенбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве осум единици:

  • Бирен
  • Дрантум
  • Емштек
  • Гарте
  • Хален
  • Хелтингхаузен
  • Хоегинг
  • Вестеремштек

Најголемо место е Емштек, а по него следат Хелтингхаузен, Хален и Бирен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Емштек се граничи со (од север надесно): општината Гросенкнетен, општината Висбек, градот Фехта, општината Капелн, градот Клопенбург и општината Гарел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]