Гросенкнетен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенкнетен
Црква во селото Гросенкнетен
Црква во селото Гросенкнетен
Грб на Гросенкнетен
Гросенкнетен во рамките на Германија
Гросенкнетен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Месни единици 19
Градоначалник Торстен Шмитке (СДП)
Основни податоци
Површина 176,17 км2
Надм. височина 37 м
Население 16.031 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 26197
Повик. бр. 04435,04487
Портал www.grossenkneten.de
Местоположба на Гросенкнетен во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°57′0″N 8°16′0″E / 52.95000° СГШ; 8.26667° ИГД / 52.95000; 8.26667Координати: 52°57′0″N 8°16′0″E / 52.95000° СГШ; 8.26667° ИГД / 52.95000; 8.26667

Гросенкнетен (германски: Großenkneten) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 16 километри југоисточно од градот Олденбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Гросенкнетен се наоѓа помеѓу реките Хунте и Лете. Местото се наоѓа во Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“.

Гросенкнетен претставува една од најголемите општини во Германија. Во нејзе земјоделството е доста развиено, а во поново време е привлечна за нови жители, поради близината до градот Олденбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Гросенкнетен припаѓаат следниве места:

 • Алхорн
 • Амелхаузен
 • Бакенхус
 • Бисел
 • Делен
 • Гросенкнетен
 • Хагел
 • Халенхорст
 • Хашенброк
 • Хенгстлаге
 • Хеспенбуш-Паласт
 • Хозине
 • Хунтлозен
 • Хузум
 • Заге
 • Заге-Хаст
 • Занум
 • Штајнлоге
 • Вестритрум

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]