Безел (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Безел (Германија)
Музејски парк „Ам Палерт“
Музејски парк „Ам Палерт“
Музејски парк „Ам Палерт“
Знаме на Безел (Германија)
Грб на Безел (Германија)
Безел (Германија) во рамките на Германија
Безел (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Клопенбург
Месни единици 9
Градоначалник Херман Блок (ДХС)
Основни податоци
Површина 100,1 км2
Надм. височина 13 м
Население 8.384 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CLP
Пошт. бр. 26219
Повик. бр. 0 44 94
Портал www.boesel.de
Местоположба на Безел (Германија) во рамките на округот Клопенбург
Карта
Карта
Координати 53°00′21″N 7°57′15″E / 53.00583° СГШ; 7.95417° ИГД / 53.00583; 7.95417Координати: 53°00′21″N 7°57′15″E / 53.00583° СГШ; 7.95417° ИГД / 53.00583; 7.95417

Безел (германски: Bösel) — општина во округот Клопенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Безел се наоѓа во северниот дел на округот Клопенбург во мочурливо подрачје.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Безел се граничи на север со општината Едевехт (округ Амерланд), на исток со општината Варденбург (округ Олденбург), на југ со општината Гарел и на запад со градот Фризојте (обете во округот Клопенбург).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Безел е составен од девет единици: Безел-Орт, Едевехтердам (само неколку куќи, поголемиот дел припаѓа на градот Фризојте), Гласдорф, Хилсберг, Остерлох, Остланд, Оверлае, Вестерлох и Петерсдорф.

Историја[уреди | уреди извор]

Безел бил првпат споменат во 1080 година под името Борсла (Borsla; = „шума на брановит брег“) во документ на епископот од Оснабрик.

Прв пишан документ за капела во Безел е од 1574 година, но Безел бил раздвоен од парохијата во Алтенојте и станал посебна парохија во 1876 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]