Линдерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдерн
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Знаме на Линдерн
Грб на Линдерн
Линдерн во рамките на Германија
Линдерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Клопенбург
Месни единици 17
Градоначалник Карстен Хаге (ДХС)
Основни податоци
Површина 65,81 км2
Надм. височина 37 м
Население 4.878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CLP
Пошт. бр. 49699
Повик. бр. 05957
Портал www.lindern.de
Местоположба на Линдерн во рамките на округот Клопенбург
Карта
Карта
Координати 52°50′42″N 7°46′41″E / 52.84500° СГШ; 7.77806° ИГД / 52.84500; 7.77806Координати: 52°50′42″N 7°46′41″E / 52.84500° СГШ; 7.77806° ИГД / 52.84500; 7.77806

Линдерн (германски: Lindern) — општина во округот Клопенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри западно од окружниот град Клопенбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Линдерн се наоѓа во југозападниот дел на округот Клопенбург во областа Олденбуршки Минстерски крај. Се наоѓа на границата со Емсланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Линдерн во општината влегуваат и местата Ауен, Гарен, Гросенгинг, Хегел, Холтхаус, Клајненгинг, Линер, Марен, Нојенкемпен, Штиленфелд, Остерлиндерн и Фарбриге.

Во главното место живеа 2.426 жители, додека другите места се движат помеѓу 38 (Фарбриге) и 542 (Линер) жители (сост. 31 декември 2007 г.).[2]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Линдерн се граничи на југ со градот Ленинген, а на исток со општините Ластруп и Молберген во округот Клопенбург. Во округот Емсланд на север се граничи со Фрес, а на запад со Верлте.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gemeindeplan Lindern, Verlag Simon, 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]