Олденбург (округ)

Координати: 53°00′N 8°25′E / 53.0° СГШ; 8.42° ИГД / 53.0; 8.42
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олденбург
Landkreis Oldenburg

округ
Грб на Олденбург Landkreis Oldenburg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеВилдесхаузен
Површина
 • Вкупна1.063 км2 (410 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно131.467
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OL
Мреж. местоoldenburg-kreis.de

Олденбург (германски: Oldenburg) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Вилдесхаузен.

Округот се граничи (од исток надесно) со окрузите Дипхолц, Фехта, Клопенбург и Амерланд, слободниот град Олденбург, округот Везермарш и градот Делменхорст.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа помеѓу урбаните подрачја на Олденбург и Бремен. Реката Хунте тече низ округот од југ на север.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот Олденбург бил основан во 1933 година. До 1988 година, административното седиште било во градот Олденбург, но оттогаш главниот град на округот бил преместен во Вилдесхаузен.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб

Грбот прикажува:

 • Црвени и жолти ленти од грбот на Олденбург
 • Хералдичкиот крст на грофовите од Делменхорст
 • Розите долу биле користени во грбовите на грофовите од Олденбург

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Олденбург
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Вилдесхаузен
 1. Детлинген
 2. Гандеркезе
 3. Гросенкнетен
 4. Хатен
 5. Худе
 6. Варденбург
 1. Бекелн
 2. Колнраде
 3. Динзен
 4. Грос Ипенер
 5. Харпштет1
 6. Кирхзелте
 7. Принцхефте
 8. Винкелзет
1седиште на општинската заедница

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°00′N 8°25′E / 53.0° СГШ; 8.42° ИГД / 53.0; 8.42