Ластруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ластруп
Католичката црква во Ластруп
Католичката црква во Ластруп
Католичката црква во Ластруп
Знаме на Ластруп
Грб на Ластруп
Ластруп во рамките на Германија
Ластруп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Клопенбург
Месни единици 14
Градоначалник Михаел Крамер (ДХС)
Основни податоци
Површина 85 км2
Надм. височина 45 м
Население 7.088 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CLP
Пошт. бр. 49688
Повик. бр. 0 44 72
0 44 77 (Ластруп-Хемелте)
Портал www.lastrup.de
Местоположба на Ластруп во рамките на округот Клопенбург
Карта
Карта
Координати 52°46′0″N 7°50′0″E / 52.76667° СГШ; 7.83333° ИГД / 52.76667; 7.83333Координати: 52°46′0″N 7°50′0″E / 52.76667° СГШ; 7.83333° ИГД / 52.76667; 7.83333

Ластруп (германски: Lastrup) — општина во округот Клопенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југозападно од окружниот град Клопенбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Ластруп се наоѓа во областа Олденбуршки Минстерски крај во округот Клопенбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од главното место Ластруп и 14 други места:

 • Грос-Рошарден
 • Клајн-Рошарден
 • Хамел
 • Хамесдам
 • Хамструп
 • Хемелте
 • Кнехајм
 • Матрум
 • Нихолте
 • Норвеген
 • Олдендорф
 • Шнелтен
 • Зуле
 • Тимерлаге

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]