Фрес (Германија)

Координати: 52°53′7″N 7°46′14″E / 52.88528° СГШ; 7.77056° ИГД / 52.88528; 7.77056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрес
Грб на Фрес
Фрес во рамките на Германија
Фрес
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Верлте
Градоначалник Хериберт Клене (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,56 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.791 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49757
Повик. бр. 0 44 79
Портал www.vrees.de
Местоположба на Фрес во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°53′7″N 7°46′14″E / 52.88528° СГШ; 7.77056° ИГД / 52.88528; 7.77056

Фрес (германски: Vrees) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Фрес се наоѓа во североисточниот дел на Химлинг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север е градот Фризојте во округот Клопенбург, на исток е општината Молберген, на југ е Линдерн во округот Клопенбург, на југозапад е општината Верлте и на запад е општината Растдорф, членови на истата општинска заедница Верлте, како и Фрес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]