Герстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герстен
Селската црква
Селската црква
Грб на Герстен
Герстен is located in Германија
Герстен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Ленгерих
Градоначалник Карл Кебе (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,83 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49838
Повик. бр. 05904
Портал www.gersten.de
Местоположба на Герстен во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°35′0″N 7°31′0″E / 52.58333° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.58333; 7.51667Координати: 52°35′0″N 7°31′0″E / 52.58333° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.58333; 7.51667

Герстен (германски: Gersten) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Герстен се наоѓа околу 12 километри источно од реката Емс и каналот Дортмунд-Емс, помеѓу градовите Линген и Хазелине.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Герстен се граничи на север со градот Хазелине, на исток со општината Ленгерих, на југ со општината Ланген и на запад со општината Бавинкел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]