Хазелине

Координати: 52°40′0″N 7°28′0″E / 52.66667° СГШ; 7.46667° ИГД / 52.66667; 7.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хазелине

Haselünne

Старото Градско собрание на главниот плоштад
Старото Градско собрание на главниот плоштад
Старото Градско собрание на главниот плоштад
Знаме на Хазелине
Грб на Хазелине
Хазелине во рамките на Германија
Хазелине
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Градоначалник Вернер Шреер (ДХС)
Основни податоци
Површина 159,2 км2
Надм. височина 20 м
Население 13.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49740
Повик. бр. 0 59 61
Портал www.haseluenne.de
Местоположба на градот Хазелине во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°40′0″N 7°28′0″E / 52.66667° СГШ; 7.46667° ИГД / 52.66667; 7.46667

Хазелине (германски: Haselünne) — мал град во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Хазе, околу 15 километри источно од окружниот град Мепен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хазелине се наоѓа на реката Хазе во средишниот дел на округот Емсланд. Се наоѓа околу 13 километри источно од окружниот град Мепен и околу 20 километри североисточно од градот Линген (Емс).

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хазелине се граничи на север со општинската заедница Зегел, на исток со општинската заедница Херцлаке, на југ со општинската заедница со Ленгерих и општината Гесте и на запад со градот Мепен.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Покрај градското јадро, во градот Хазелине влегуваат и местата: Андруп, Бикелте, Дерген, Елтерн, Флехум, Хам, Худен, Хилзен, Клостерхолте, Лаге, Ларе, Лерте, Лое, Лотен и Вестерло.

Клима[уреди | уреди извор]

Градот е под влијание на океанската клима со влажни северозападни ветришта од Северното Море.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 30 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 12.001 и 15.000 жители.[2] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:[3]

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалници на Хазелине биле следниве:

  • од 2004: Вернер Шреер (CDU)
  • 1994–2004: Бернд Верс (CDU)
  • 1981–1991: Фридрих Беренцен (CDU)
  • 1944–1945: Артур Кречмар (NSDAP)

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хазелине е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 28. Dezember 2016.
  3. https://votemanager.kdo.de/20210912/03454019/praesentation/ergebnis.html?wahl_id=222&stimmentyp=0&id=ebene_3_id_557. Занемарен непознатиот параметар |titel= (се препорачува |title=) (help); Занемарен непознатиот параметар |abruf= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]